Odpowiedzialna moda

odpowiedzialna moda

odpowiedzialna moda

W ostatnich tygodniach biegałam po sklepach bo chciałam kupić sukienkę, najlepiej długą, jasną, zwiewną. Skończyło się na czarnej. Generalnie nie lubię chodzić po sklepach a zwłaszcza po galeriach handlowych. Mam wrażenie, że w większości ludzie biegają za wszystkim, byle by tylko wyjść z czymś ze sklepu. Coraz więcej mówi się o ekologii a to nie tylko plastik. Przecież produkcja ubrań ma również bardzo duży wpływ na Ziemię. Już nawet kilka koncernów o tym głośno mówi. Ale czy my tak na prawdę jesteśmy do końca tego świadomi?

W poprzednich wpisach pisałam, że moja szafa to minimum, ostatnio oddałam kolejne rzeczy, których już od ponad roku nie nosiłam a kupuję to co naprawdę mi odpowiada pod każdym względem – kolor, rozmiar, materiał, wykończenie. Już od wielu lat staram się robić zakupy z głową. Oczywiście też pozwalam sobie na szaleństwo, uwielbiam buty i torby. Staram się jednak nie wpadać w paranoję  i też wiem, że nagle w 100% nie będę żyć eko. Nie jest to wcale takie proste ale o tym pisałam TUTAJ. Jednak jestem fanką minimalizmu ale za to wszystkie rzeczy muszą być dobrej jakości, tak by mi posłużyły przez kilka lat. Ostatnio też pisałam o ograniczaniu plastiku w naszym życiu, o świadomych wyborach ale też i o tym, że nie zawsze robiąc zakupy mamy możliwość wyboru.  Tak samo dzieje się w świecie mody. A moda zaczyna się przecież już na poziomie naszkicowania projektu a później wyborze materiałów i sprzedaży. Nie można zapominać też o ludziach, którzy to szyją. Firmy niestety nie zawsze informują w jakich warunkach powstają takie projekty chociaż są tragiczne w skutkach przypadki, o których już było głośno w mediach. Także odpowiedzialna moda powinna zaczynać się od producenta. A konsument mając informacje sam zdecyduje czy chce kupić ubrania szyte w takich czy innych warunkach.

Odpowiedzialna moda musi być po obu stronach ale zwłaszcza po stronie producenta. Staram się wybierać świadomie i kupuję ubrania z naturalnych materiałów i od firm, które szyją odpowiedzialnie. Odpowiedzialna moda dotyczy zarówno samej ekologii jak i aspektów społecznych. „Standardy społeczne i ekologiczne muszą zostać spełnione na przestrzeni całego łańcucha produkcji, który rozpoczyna na produkcji włókien (naturalnych bądź syntetycznych), poprzez wyrób tkaniny i na produkcji ubrań skończywszy. Odpowiedzialność ekologiczna oznacza, że na wszystkich tych etapach wzięto pod uwagę m.in. niskie zużycie chemikaliów, zrównoważone zarządzanie wodą i energią oraz redukcję odpadów. Standardy społeczne obejmują zapewnienie dobrych warunków pracy pracownikom w całym łańcuchu produkcji, równość w stosunkach handlowych z drobnymi producentami z krajów rozwijających się oraz wspieranie ekonomii społecznej. Odpowiedzialna moda jest także transparentna, tzn. informacje na temat całego łańcucha dostaw są dostępne dla konsumentów. Jeśli to możliwe, wspiera również gospodarkę krajową i dzięki firmom działającym lokalnie przyczynia się do ograniczenia zanieczyszczeń i emisji dwutlenku węgla wynikających z transportu i magazynowania towarów.” (źródło: ekokonsument.pl)

Przywiązujemy coraz większą uwagę do zdrowia i odpowiedniej diety. Zwracajmy więc większą uwagę na ubrania. Kupując nie zastanawiamy się zupełnie nad tym, że nasza ufarbowana bluzka może zawierać szkodliwe składniki dla naszego zdrowia.

odpowiedzialna moda

odpowiedzialna moda

Mamy coraz większą świadomość, ale jednak potrzebna jest tu edukacja. Powinniśmy być świadomi swoich wyborów i kupować te produkty, które są produkowane w sposób etyczny. Świadomy konsument nie powinien sięgać już po ubrania, które są tworzone w nieludzkich warunkach i z materiałów szkodliwych dla środowiska. Generalnie coraz więcej się o tym mówi i pisze ale jednak to wciąż za mało. Większość społeczeństwa jednak nie zwraca na to uwagi. Po prostu idzie do sklepu i wychodzi z torbą pełną kolejnych ubrań. A przecież warto kupić nawet coś co jest droższe ale w dużo lepszej jakości i z pewnością dłużej nam to posłuży. Są takie firmy, nawet ogromne koncerny, które są zgodne z tą filozofią.

 

Ostatnio byłam na spotkaniu „Odpowiedzialna moda od kuchni”organizowanym przez Fashion Revolution Poland, Kupuj odpowiedzialnie i Sprawiedliwy Handel – Fairtrade Polska.

Debata, w której uczestniczyły rozmówczynie: Marta Karwacka, Anna Pięta, Magdalena Płonka, Magdalena Korol poruszały ten problem. Problem jest spory ale trzeba od czegoś zacząć. Nawet mała zmiana spowoduje zmiany na dużą skalę.

 

 

 

 


 

 

 

Dodaj komentarz