Nawyki wpływają na jakość naszego życia. Czy można je zmienić?

nawyk

Cały czas zmieniamy się, chcemy mieć lepsze życie, chcemy być lepszymi osobami.

Realizujemy nasze plany, cele ale niekiedy nasze nawyki utrudniają nam to i musimy się ich pozbyć i wyrobić sobie nowe. Pracujemy nad naszymi przyzwyczajeniami. Pozbywamy się tych, które nie są dla nas korzystne, wprowadzamy w życie inne, lepsze. Postanawiamy sobie, że od następnej godziny albo od następnego dnia nie będziemy czegoś już więcej robić albo wprowadzimy w życie nowe postanowienia. W artykule „Koniec roku – czas podsumowań” pisałam, że bardzo nam pomaga w tym dążenie do celu i motywacja. Do wprowadzania zmian jednak potrzeba jeszcze coś – praca nad nawykami.

Nawyk kształtuje nasze życie, nadaje mu charakteru, sprawia, że nasze życie jest takie a nie inne. Zmiany dobrze jest wprowadzać pomału, małymi krokami. Wystarczy, że nowe nawyki wprowadzimy w życie tylko na próbę, na 30 dni.

Z nawykami jest trochę tak jak z wyzwaniami, zwłaszcza dużymi. Każde, nowe, duże zadanie, które mamy do zrealizowania najlepiej podzielić na mniejsze kawałki. Sama świadomość, że wprowadzamy w życie coś nowego, coś czego do tej pory nie robiliśmy trochę nas przeraża. A jak powiemy sobie, że wprowadzamy zmiany na 30 dni. Brzmi lepiej? O tak ! Już po paru dniach okazuje się, że wcale to nie jest takie trudne.

A co po tym jak minie 30 dni? W trakcie tego czasu zdążymy się już do tego przyzwyczaić, czujemy się jak byśmy robili to od zawsze. Staje się dla nas czymś naturalnym. Zauważamy również zmiany w naszym życiu i efekty.  A to chyba najlepszy powód by przy tym pozostać, nie będziemy już chcieli rezygnować ze zmian i wracać do poprzednich złych przyzwyczajeń, nawyków.

2 comments

Dodaj komentarz