Nawyki, które wzbogacą Twoje życie

nawyki dobreNawyk – co to takiego?

Jak podaje słownik języka polskiego nawyk to „nabyta skłonność do sprawniejszego, bardziej mechanicznego wykonywania jakiejś czynności”

 

Nawyki są obecne na każdym kroku naszego życia. To co robimy (sprzątanie, prowadzenie samochodu, pisanie na klawiaturze… robimy to wszystko automatycznie), to jak się zachowujemy, jacy jesteśmy (potrafimy zarządzać naszym czasem, jesteśmy uporządkowani…) jest niczym innym jak nawykiem. Niestety działania nawyków mogą być dla nas dobre albo złe. Wkradają się w nasze życie zupełnie niepostrzeżenie. Przejmujemy je od Rodziców, od osób, które dużo dla nas znaczą – a wszystko to poprzez naśladownictwo. Podpatrujemy zachowania innych i zaczynamy ich naśladować i przejmujemy nawyki. Całe nasze życie to nic innego jak nawyki. W końcu mózg działa jak autopilot. Nauczymy się wykonywać jakąś czynność i automatycznie ją wykonujemy. Nie zawsze to wychodzi nam na dobre. Można na szczęście to zmienić, a o tym pisałam tutaj.

Są jednak takie nawyki, które warto w  sobie wyrobić, gdyż zmieniają nasze życie na lepsze:

  • Planowanie  – Robiąc plany, planując każdy dzień wprowadzamy w życie harmonię, czujemy, że panujemy nad tym co robimy, nad naszym życiem. O tym pisałam już tutaj, tutaj i tutaj.
  • Lista wdzięczności – każdego dnia bądźcie wdzięczni za to już co macie, za to co udało się zrobić, zrealizować, osiągnąć. Sprawia to ogromną radość i nagle dostrzega się więcej i zaczynamy bardziej doceniać to co mamy.
  • Każdego dnia pracuj nad sobą, nad swoim rozwojem – poświęć kilka minut dziennie dla siebie, zastanów się nad tym , w którą stronę podążasz.
  • Zaprowadź porządek wokół siebie – uporządkuj swoje otoczenie, biurko przy którym pracujesz, dom
  • Wprowadź w soje życie spokój i harmonię, przestań narzekać – w końcu na wiele rzeczy nie mamy wpływu – korki, pogoda, zachowania innych osób.
  • Czytanie – książki mają bardzo dobry wpływ na nasze życie, o tym dlaczego warto czytać i co znajdziecie tutaj.

To tylko kilka przykładów nawyków, które mogą zrobić sporo dobrego w Twoim życiu. Każdy z nich na swój sposób wzbogaci i zbliży Ciebie do osiągnięcia Twoich celów. Wybierz te, które odpowiadają, pomyśl nad swoimi i wprowadzadź je w życie.

Napisz w komentarzu jakie nawyki zmieniły Twoje życie na lepsze.

„Nawyk jest albo najlepszym sługą, albo najgorszym panem.” Nathaniel Emmons

One comment

Dodaj komentarz