Błędy w dekorowaniu wnętrz

wnętrzeNiby wszystko wiemy a jednak często pracując nad wystrojem wnętrza popełniamy błędy, ulegamy pokusom i panującej modzie. Urządzając wnętrza musisz pamiętać, że przede wszystkim wnętrze ma podobać się Tobie. Warto jednak, zanim zrobisz coś czego będziesz żałować, dobrze się nad tym zastanowić. Niektóre pomyłki, zachcianki niestety mogą drogo kosztować.

Wygląda świetnie, ale nie jest wygodne

Wpadasz do sklepu a tu piękna kanapa, krzesła, fotele, szafka, stół … cóż z tego jak ładnie wyglądają ale są zupełnie niewygodne. Często ulegamy wyglądowi nie zastanawiać się czy to jest wygodny i praktyczny mebel.

 

Kierowanie się trendami

Czy mebel wyglądał ładnie na wystawie a do tego jest ostatnim krzykiem mody. Trzeba go mieć !!! Po tym jednak jak trafia do domu okazuje się, że zupełnie do niczego nie pasuje. Moda się zmienia i nie warto ulegać takim pokusom.

 

Kolor ściany, którego wcześniej nie wypróbowałeś

Zanim pomalujesz ściany zwłaszcza w jakimś intensywnym kolorze – zielonym, fioletowym, wypróbuj go na kawałku ściany. Może się okazać, że ten kolor nie będzie dobrze wyglądać chociażby ze względu na oświetlenie, teksturę czy też nie będzie pasować do koloru mebli, obrazów.

 

Nadmiar bibelotów

Bibeloty, dodatki niekiedy przywiezione z dalekich, egzotycznych podróży. Nadmiar ich może w bardzo skuteczny sposób wprowadzić chaos, bałagan. Dobrze by było ograniczyć je do minimum.

bibeloty

Meble „przyklejone” do ścian

Niekiedy boimy się ustawić meble dalej od ściany. Jak jeszcze jest to zrozumiałe w bardzo małych wnętrzach tak już na dużych powierzchniach jest to nie praktyczne i wygląda źle. Pomieszczenie wtedy jest bardziej przyjazne, można ciekawiej wyznaczyć strefy. Zrobienie miejsca na środku salonu wcale nie spowoduje, że będzie wydawał się przestronniejszy.

salon

Niewłaściwe oświetlenie

Oświetlenie ma bardzo duże znaczenie. W sklepach jest bardzo duży wybór żyrandoli, kinkietów, lamp ale również żarówek. One dają nam światło o różnej temperaturze. Podczas kupowania dobrze jest sprawdzić jakie dają światło. We wnętrzach zawsze lepiej zastosować oświetlenie punktowe.

 

Zbyt wysokie wieszanie obrazów

Nie powinno się wieszać obrazów zbyt wysoko.  Obrazy najlepiej wygląda zawieszony na wysokości oczu dorosłego człowieka.

 

Brak centralnego punktu aranżacji

Punkt centralny z pewnością ułatwi nam ustawianie mebli i aranżację całego pomieszczenia – kominek, obraz.

 

Zaburzone proporcje

Kupujemy wielką kanapę i nagle się okazuje, że nie ma miejsca na stolik, więc kupujemy malutki. Wielki telewizor w małym pokoju – też nie wygląda dobrze. Odpowiednie proporcje muszą być zachowane.

kanapa mały stół

Kolorystyczna przesada

Kolor we wnętrzu jak najbardziej jest pożądany ale wszystko z umiarem. Każde pomieszczenie w innym kolorze i do tego dość mocnym, jaskrawym – to nie wyjdzie z tego nic dobrego. Kakofonia kolorystyczna murowana.

 

Asceza zamiast minimalizmu

W padanie ze skrajności w skrajność. Puste ściany, zupełny minimalizm. Efekt końcowy – wnętrze jest nie wykończone.

asceza 1 asceza

Nie kopiujemy

Dużym błędem jest kopiowanie wnętrz z katalogów. W takiej sytuacji na pewno nie będzie ono oryginalne, niepowtarzalne. Można oczywiście się zainspirować już gotowym projektem, popatrzeć jak zostały dobrane dodatki, kolory, struktury.

zdjęcia: pinterest.com

Dodaj komentarz