Zrób sobie PAUSE

sketch1443974456812Budzimy się przeważnie dzięki budzikowi. Planujemy dzień, robimy sobie listę, zabieramy się za to co najważniejsze. Śniadanie, kawa, jogging…. Biegniemy do pracy, idziemy na uczelnię czy po prostu coś załatwić. Tak czy inaczej cały dzień już rozplanowany. Ciągle sobie powtarzamy, że jeszcze więcej da się zrobić. Ale jak długo można ciągle za czymś gonić? Jeżeli trochę czasu przeleci przez palce, spędzimy go na niczym, nic nie robiąc, mamy ogromne wyrzuty sumienia. Tyle czasu zmarnowane. W tym czasie przecież można by było napisać jeszcze jeden tekst, zrobić zdjęcia, odpisać na emaile czy przeczytać jakiś tekst, książkę. Każdy z nas tak ma. Ja tak samo. Czuję niedosyt i mówię, że przecież mogłam więcej zrobić !!!
Pędzimy za sukcesem, efektywnością, chcemy się rozwijać, uczyć się, poznawać nowe rzeczy. Bardzo dobrze, że chcemy się rozwijać, realizować nasze plany, cele, dążyć do sukcesu. Róbmy jednak to w taki sposób by cały czas czuć się szczęśliwymi. Czy robiąc mniej niż zakładaliśmy, powinniśmy mieć wyrzuty sumienia? W końcu doba ma tylko 24 godziny. Średnio na realizację naszych planów zostaje nam 17 godzin. W tym wszystkim nie możemy się zatracić i musimy pamiętać, że jesteśmy przede wszystkim ludźmi a nie cyborgami. Nie powinniśmy czuć wyrzutów sumienie tylko dla tego, że nie zrobiliśmy czegoś w danej chwili, przełożyliśmy to na inny termin, że nam się po prostu najzwyczajniej nie chciało. Nawet jeżeli część swojego czasu przeznaczysz na odpoczynek lub na nic nie robienie to najwidoczniej Ty potrzebujesz tego. I nie broń się przed tym. Korzystaj z okazji i wypoczywaj, bo przede wszystkim Twój organizm tego potrzebuje. Odpoczywać i leniuchować bez wyrzutów sumienia też trzeba umieć !!! Zarezerwuj sobie nawet cały dzień na takie leniuchowanie, a wtedy zobaczysz jak po czymś takim nabierzesz wiatru w żagle. Będzie się lepiej myślało, staniesz się na pewno bardziej efektywna w pracy, do głowy wpadną fajne pomysły.

LENISTWO WZMACNIA KREATYWNOŚĆ
Mózg, wtedy gdy leniuchujemy, jest wprowadzany w inny stan aktywności. Kiedy my nic nie robimy to on dalej pracuje – przetwarza informacje. Dzięki temu patrzymy później na wszystkie nasze sprawy inaczej, odkrywamy nowe możliwości działania. Bez leniuchowania nie było by tylu wspaniałych odkryć. Aby nie czuć się źle z leniuchowaniem trzeba koniecznie zmienić nastawienie i sposób myślenia. Nie można myśleć, że ten czas został zmarnowany. Wręcz przeciwnie. W końcu dzięki temu jesteśmy bardziej kreatywni i lepiej działamy.

A może trzeba się zastanowić czy tak naprawdę nie wymagamy od siebie za dużo? Zacznijmy siebie doceniać i zamiast brać się do wykonania kolejnego zadania odpocznijmy i powiedzmy sobie, że w końcu już tyle udało się dziś zrobić. To jest super udany dzień.

A następnym razem planując kolejny dzień czy tydzień nie zapomnijmy wpisać pozycji LENIUCHUJĘ.

10/04/2015