Wnętrza inspirowane Chanel

chanel1

Moda łączy się z designem. Z mody czerpiemy inspirację w urządzaniu wnętrz i na odwrót.

W niedzielę byłam na wystawie w warszawskiej Królikarni „Woman in Chanel”. Piękne fotografie przepięknych modelek i wszystkie w kreacjach domu mody Chanel.

A jaki wpływ ma Chanel na design? Jakie jest wnętrze inspirowane stylem najbardziej znanej na świecie Francuski?

Przede wszystkim kultowe kolory, pięć najważniejszych, które tworzą jedyny niepowtarzalny kod Mademoiselle. Kolory te to: czerń, biel, beż, złoto, czerwień.

„CZERŃ: Bo przebija wszystko. Synonim elegancji najlepiej definiowany przez perfekcyjnie skrojoną little black dress. Przypominała Coco o habitach rygorystycznych sióstr zakonnych z sierocińca w Aubazine.

BIEL: Bo była na samym początku. Rozjaśnia twarz, eksponuje piękno, odbija światło. Gabrielle zawsze kojarzyła się z sukienką komunijną, którą otrzymała od ojca.

BEŻ: Bo jest ciepły, naturalny, prosty. Kolor naturalnej cery i zdrowego blasku skóry delikatnie muśniętej przez słońce.

ZŁOTO: Bo może być sztuczne i oryginalne. Coco uwielbiała suto zdobioną, barokową sztukę, którą od zawsze inspirowała się podczas projektowania.

CZERWIEŃ: Bo jest kolorem życia, krwi, namiętności, odwagi, ognia i energii. – Jeśli jesteś smutna, sięgnij po czerwoną szminkę i atakuj. Mężczyźni nienawidzę kobiet, które płaczą. – mawiała Coco.”

 

 

Głównie w aranżacji wnętrz wykorzystuje się połączenie czerni (sukienka mała czarna) i bieli wraz z perłami, które sama tak uwielbiała. Jak sama mówiła: „Kobieta potrzebuje niezliczonych sznurów pereł”. Najmodniejsza, najbardziej porzadana torebka świata Chanel model 2.55 stanowi również źródło inspiracji. Pikowane poduchy, narzuty i abażury oraz łańcuchy sprawią, że wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru. Elementy te sprawią, że wnętrze bardziej wyglądało luksusowo.

Design inspirowany Chanel powinien być przepełniony luksusem, przepychem ale być ponadczasowy, do tego niezwykle kobiecy i elegancki.

 

1 2 3 4

 

w1 w

A jak wyglądał apartament Coco Chanel przy 31 Rue Cambon w Paryżu, w którym sama przebywała?

Apartament Coco Chanel jest bardzo orientalny. Doskonałe połączenie świata Wschodniego z Zachodnim. Kipi aż od złota i czerwieni. Bogactwo wzorów, faktur i kolorów. Nie brakuje w nim przy tym klasycznych, francuskich akcentów.

To dzięki ukochanemu „Boy’owi”odkryła chińską sztukę.  Uwielbiała parawany, których miała sporo i traktowała je jak „ruchome tapety”. Nie lubiła drzwi i chętnie je nimi zastawiała. Na wielu z nich widnieje też dalekowschodni motyw kwiatu kamelii, który to stał się znakiem firmowym domu mody Chanel.

Coco była bardzo przesądna, wierzyła, że przedmioty mają cudowną moc, dlatego można w jej apartamencie zobaczyć figurki, które miały przynosić szczęście, bogactwo. Moc tych wszystkich talizmanów przyniosła fantastyczny skutek.

Jednym z nich jest para japońskich jelonków. Obok nich stoi klatka dla ptaków, wysadzana brylantami, szmaragdami i turkusami. Znajdujące się w środku ptak wysadzany jest perłami i szafirami. To cacko stało się inspiracją dla reklamy chanelowskich perfum z Vanesą Paradis.

Kolejny symbol w apartamencie to stolik kawowy, który jest w kształcie snopka zboża a oznacza on pomyślność i bogactwo.

W każdym pomieszczeniu znajduje się kryształowy żyrandol. Jeden z nich został zaprojektowany przez samą Chanel. Można w nim zobaczyć motyw połączonych liter „C” oraz „piątki”. Cyfra ta była szczęśliwą dla projektantki. Dlaczego? Jedna z anegdot głosi, że kiedyś wróżka przepowiedziała Chanel, że dzięki tej liczbie zostanie sławna i bogata. I tak też się stało. Coco Chanel nie tylko zaprowadziła wielką rewolucję w damskich szafach ale też odważnie postępowała z meblami. Sama zaprojektowała również kanapę. Miała być przede wszystkim bardzo wygodna. Do obicia użyła zamszu bo jedwab i welwet do zbyt komfortowych nie należały. Jak na tamte czasy to była równie spora rewolucja. A książki – wszystkie okładki były obite na czerwono – dokładnie w takim samym kolorze co stworzona przez Chanel szminka i wnętrza torebek.

Patrząc na wnętrza tego apartamentu można czerpać z niego nadal inspirację garściami. Nic dziwnego, że sam Karl Lagerfeld inspiruje się nadal przedmiotami, które się tu znajdują. Każdy przedmiot znajdujący się w tym apartamencie: lustra w złotych ramach, figurki lwów, które również były talizmanami i jej znakiem astrologicznym, oraz inne bibeloty, parawany, welury, mnóstwo obrazów stanowią niesamowite wyrafinowane eklektyczne, stylowe i zarazem bardzo eleganckie wnętrze.

Pewnie się zastanawiacie gdzie jest kuchnia i sypialnia. W tym apartamencie nie znajdziemy ich. Hotel Ritz był dla Coco Chanel drugim domem

chanel 6 chanel 11 chanel chanel.jpg1 chanel2 chanel3 chanel4 chanel5 chanel7 chanel8 chanel9 chanel10 chanel12 chanel13 chanel14

chanel15 chanel16 chanel17 chanel18 chanel19 salon_11 salon_28

 

zdjęcia źródło: pinterest.com

2 comments

Dodaj komentarz