Wiedeń i kawa

kawaJutro poniedziałek, rano trzeba wstać i do pracy. A poranek bez kawy? Nie wyobrażam sobie tego. Tak samo jak nie wyobrażam sobie Wiednia bez kawy, kawiarni, bo serce Wiednia bije w kawiarniach. W samym powietrzu można poczuć unoszący się zapach tego obłędnego napoju.

„Być w kawiarni to być w domu poza domem. Siedzą tu ludzie, którzy chcą być sami, ale potrzebują do tego towarzystwa“ – mawiał austriacki poeta Alfred Polgar.

Uwielbiam za to Wiedeń. W wiedeńskich kawiarniach panuje niezapomniana atmosfera. Można posiedzieć poczytać gazetę, książkę albo po prostu ot tak sobie przy filiżance kawy, nikt nikogo nie pogania, nie patrzy nieprzychylnym okiem, że się siedzi długo przy jednej filiżance kawy. Marmurowe, chłodne blaty stolików i miękkie, pluszowe siedzenia oraz wzory przypominające ubiegły wiek. Światło odbija się w przepięknych szklanych żyrandolach i wielkich lustrach w złotych ramach. W rogu zazwyczaj można dostrzec stojak z gazetami  –  nie tylko austriackimi. Nie brakuje tu prasy z Włoch i Francji. Bo tak naprawdę kawiarnie to nie tylko miejsce z kawą. Nastrój panujący w wiedeńskich kawiarniach to sprawa najwyższej wagi, to sprawa święta.

Pierwsza kawa jaka pojawiła się we Wiedniu 1685 r.  miała pozwolenie od Cesarskiej Rady Dworskiej. Podawano tam wtedy „turecki napój w formie kawy”. Był pogański i  czarny,  przez co poddano go osądowi  papieżowi Klemensowi VIII. „Trunek to szatański, ale smaczny. Szkoda go tylko dla niewiernych” – rzekł.

Kawiarnie według legendy Wiedeń zawdzięcza Polakowi, Kulczyckiemu.  Przeszedł przez oblężenie tureckie, z Wiednia na Kahlenberg, wiedział już co to kawa. Gdy Sobieski go nagradzał, poprosił o worki z zielonym ziarnem. Dano mu je gdyż uważano, że to zwyczajna pasza dla wielbłądów.

A klasyka to Julius Meinl. W 1862r. otworzył pierwsza palarnię kawy. Stworzył markę, która jest rozpoznawana na całym świecie. Kawa Julius Meinl to również moja ulubiona kawa – rozkosz dla podniebienia. Będąc we Wiedniu zawsze udaję się do kawiarni na Graben 19, 1010, przy której to znajdują się również delikatesy, w których można kupić kawę i delektować się nią w domu.  Tak więc wyjeżdżając z Wiednia zabieram odrobinę jego ze sobą.

20160721_205450

jujlis meinl graben

Moje kolejne ulubione miejsce, gdzie zawsze jet pyszna kawa to kawiarnia w Grand Hotel, Kärntner Ring 9.

20160721_185312 20160721_185253

 

Kawy jakie są do wyboru w kawiarniach:

Melange – mleczno-kawowa,  pienistą

Einspänner – z bitą śmietaną i kakao

Cappuccino – z dużą ilością mleka

Mozart – z likierem Mozart

Fiaker – z rumem

Mocca gespritzt – z koniakiem

Kaffe Sobieski – podwójne espresso z wódką i miodem – serwowane osobno

Maria Theresa – z likierem pomarańczowym.

Najbardziej znane kawiarnie, które pamiętają takich bywalców jak Lew Trocki, Artur Schnitzler, Zygmunt Freud  – Café Central, Adalf Loos, który zaprojektował  Café Museum

Kawiarnia Central

Herrengasse/Strauchgasse, 1010 Wien

www.cafecentral-wien.at

Wyroby cukiernicze Demel K. & K. Hofzuckerbäckerei

Kohlmarkt 14 , 1010 Wien

www.demel.at

Kawiarnia Hawelka

Dorotheergasse 6 , 1010 Wien

www.hawelka.at

Kawiarnia Hofburg

Hofburg, Innerer Burghof, 1010 Wien

www.cafe-hofburg.at

Kawiarnia Landtmann

Universitätsring 4, 1010 Wien

www.landtmann.at

Kawiarnia Café Museum

Operngasse 7, 1010 Wien

www.cafemuseum.at

Kawiarnia Sacher

Philharmonikerstraße 4 , 1010 Wien

www.sacher.com

Kawiarnia Schwarzenberg

Kärntner Ring 17, 1010 Wien

www.cafe-schwarzenberg.at

Kawiarnia Leopold

MuseumsQuartier, Museumsplatz 1, 1070 Wien

www.cafe-leopold.at

 

Wiedeń mapa

 

zdjęcia: mdadameprston

Dodaj komentarz