Styl francuski

french

Charakterystycznym elementem dla stylu francuskiego są meble tzw. „ludwiki” – fotele, krzesła, szezlongi, które wyglądają jak te z czasów Ludwika XIV i Ludwika V – bardzo ozdobne wykończenia, lśniąca tapicerka i złoto. A to wszystko połączone z nowoczesnością.

Dla jednych to blichtr, przepych, emanowanie bogactwem form, dla drugich – mocne akcenty z delikatnymi dodatkami, nadającymi całości wdzięku i niespotykanej magii.

Styl francuski  charakteryzuje się również symetrią, zasłonami i ogromną ilością poduch.  Lampy, fotele, krzesła, obrazy zawsze w parach i ustawione symetrycznie.

Inspiracji szuka się w pałacach.  To wyrafinowane połączenie łączy w sobie z pozoru nie pasujące do: elegancję, szyk, klasę, przepych, dekoracyjność, blask i luksus z lekkością, intymnością, awangardą. Blichtr i przepych połączony w klasycznej kompozycji. Drewniany parkiet na podłodze jest ułożony w regularną jodełkę, a kamienna posadzka w typową francuską szachownicę.

Dom w stylu paryskim to dwa plany. Pierwszy to meble i przedmioty, które stanowią podstawę. Drugi to zmienna gra kolorów oraz deseni.

Paryżanie cenią sobie bardzo wygodę. Apartament we francuskim stylu to zachowanie proporcji pomiędzy nowoczesnymi sprzętami a elementami z epoki. Meble i przedmioty mają sprawiać wrażenie, że są zbierane od pokoleń. A same wnętrze powinno być ozdobione sztukateriami, kolumnami, podporami lub ogrodowymi rzeźbami. Na stolikach, konsolach stoją poustawiane bibeloty: butelki po perfumach, pamiątkowe zdjęcia w dekoracyjnych ramach, świeczniki, lampy, lustra w ozdobnych ramach, porcelanowe figurki czy naczynia z ornamentami. W takim wnętrzu nie może zabraknąć oczywiście kryształowego żyrandola oraz pałacowego lustra w rzeźbionych ramach.

 

 

fr fr1 fr2 fr3

fr14 fr4 fr5 fr6 fr7 fr8 fr9 fr10 fr11 fr12 fr13

 

zdjęcia źródło: pinterest.com

Dodaj komentarz