Rozmowa – trudna sztuka ….

rozmowaRozmowa – wydawałoby się, że to coś bardzo normalnego, zwykłego, naturalnego. Ale czy na pewno?

Dookoła słyszę, że nie potrafimy ze sobą rozmawiać, że mamy z tym problemy. Sama nie raz niestety doświadczam tego na własnej skórze. Bark chęci, brak zrozumienia, nieumiejętność słuchania? Co jest powodem wielu konfliktów, niedomówień? Czy potrafimy  mówić o tym co lubimy, czego nie, jakie mamy potrzeby i czego oczekujemy od innych?

I nie chodzi mi tylko o rozmowy pomiędzy przyjaciółmi, znajomymi, rodziną. W pracy też niestety mamy z tym spore problemy.

Mam wrażenie, niestety, że brak porozumienia wynika z tego, że:

  • Posługujemy się skrótami myślowymi – to, że dla nas jest coś oczywiste nie oznacza, że druga strona nas rozumie,
  • Nie słuchamy co do nas mówią inni
  • Boimy się powiedzieć do końca to co myślimy, co uważamy
  • Boimy się tego co pomyślą o nas inni

Czy zgadzasz się ze mną?

Słuchanie, szczerość, uczciwość i odwaga w wyrażaniu swoich myśli, poglądów ma duże znaczenie. W trakcie rozmowy trzeba się zastanowić czy to co się mówi jest zrozumiałe dla rozmówcy. Często jest tak, że rzucimy jakieś hasło, mówimy według naszego schematu myślowego ale nie oznacza to, że nasz rozmówca wie o co nam chodzi. Nie możemy też doprowadzać do tego, żeby ktoś nas ciągle o coś dopytywał.  A wyrażanie swoich poglądów, myśli, tego czego na prawdę oczekujemy, chcemy? Pewnie się zaczniesz zastanawiać, no jak to, przecież mogę kogoś urazić jak powiem co myślę albo jak powiedzieć w pracy, że mi coś nie pasuje, że mi się coś nie podoba. Wszystko można powiedzieć ale oczywiście trzeba ubrać to w odpowiednie słowa.

Boimy się też tego, co inni o nas pomyślą. Dlatego wolimy przemilczeć pewne rzeczy, dać sobie z tym spokój i dalej się z tym męczyć. Czy Ty też tak masz? Mówiąc to co na prawdę myślimy możemy usłyszeć, że to z nami coś jest nie tak, że się nie nadajemy np. do tej pracy. I wtedy co? Nasze ego ucierpi, poczujemy się gorzej? Nie, ale pod jednym warunkiem. Musimy znać prawdę o samych sobie, być pewni siebie i wierzyć w siebie samych a wtedy żadne negatywne uwagi nas nie dotkną.

W chwili kiedy widzisz, że rozmawiając coś jest nie tak, zastanów się czy przekazujesz jasno informacje, czy osoba, z którą rozmawiasz jest rozumie to o czym mówisz. Rozmowa to nic innego jak sztuka wyborów. Rozmawiając szczerze, otwarcie i dopowiadając wszystko jasno i wyraźnie unikniesz nieporozumień a przy tym rozczarowań. Rzucając enigmatycznie np.: „Chcę jechać na urlop” nie oczekuj, że druga osoba będzie wiedzieć dokładnie co tak na prawdę masz na myśli. Nikt nie siedzi w Twojej głowie i nie będzie się domyślać o co Ci chodzi. A jeżeli brak Ci odwagi, żeby powiedzieć o swoich oczekiwaniach to nie miej później do nikogo pretensji.

Najważniejsze to być szczerym wobec siebie i wobec innych.

Dodaj komentarz