Porządek w domu, porządek i harmonia w życiu

porządekW ciągu ostatnich kilku tygodni naszło mnie ponownie na robienie porządków w szafach, szafkach, półkach. Segreguję, układam i wyrzucam. Nie należę do osób, które gromadzą i otaczają się nieprzydatnymi przedmiotami albo co gorsza trzymają to co jest już uszkodzone, zepsute. Zawsze jednak znajdzie się coś co się okaże niepotrzebne. Nie jestem też osobą, która wszystkiego się pozbywa. Są takie rzeczy, które trzymałam przez parę lat, zalegały mi tylko w szafach a wcale z niech nie korzystałam.

Pozbywając się niepotrzebnych rzeczy jest dla mnie pewnym rytuałem. Dzięki temu czuję się lżejsza i czuję, że robię miejsce na nowe. Dzięki temu zyskuje dodatkową przestrzeń, a wybierając się na zakupy dobrze się zastanawiam czy oby na pewno jest ta rzecz mi niezbędna.  Wchodząc do sklepu mam czasami ochotę wypełnić kosz do pełna. Ale natychmiast przed oczami mam stertę rzeczy, których się ostatnio pozbyłam. Dzięki temu moje zakupy są bardziej przemyślane.

„Pozbądź się wszystkiego, co zachowałeś z poczucia winy lub obowiązku, co budzi w tobie ambiwalentne uczucia albo czego masz nadmiar.”

Bałagan, niepotrzebne rzeczy również wpływają źle na samopoczucie. Na moje  na pewno. Po pozbyciu się takich przedmiotów czuję się dużo lepiej. Sama myśl, że wyrzuciłam wszytko to co zbędne, brzydkie, popsute daje mi poczucie lekkości, uporządkowania, harmonii. Czuję, że w trakcie pozbywania się całego bałaganu porządkuję sobie wszystko w swojej głowie. Sam bałagan, nadmiar niepotrzebnych rzeczy zaburza  pozytywną energię.

Niestety często zdarza się, że ciężko jest nam się  czymś rozstać. Trzymając wszystkie niepotrzebne rzeczy, do których jesteśmy przywiązani trzymamy się naszej przeszłości. Blokuje to przypływ nowego, przez to zatrzymujemy się i stoimy w miejscu. Jedyne co stoi przed pozbyciem się niepotrzebnego bagażu to strach, lęk. A co się stanie jak coś wyrzucimy? Tak na prawdę nic, przez chwilę może będzie nam smutno ale chwilę później poczujemy sie lepiej, lżej i otwarci na nowe.

 

 „Bałagan stanowi objaw tego, co dzieje się w twoim życiu, a następnie sam z siebie staje się problemem.”


 

One comment

Dodaj komentarz