Planuj tak by wszystko realizować w terminie

planowaniePlanując sobie dzień, tydzień czy miesiąc musimy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Jesteśmy przede wszystkim ludźmi i nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Do tego nasz organizm też potrzebuje regeneracji i nie zawsze jest w stanie pracować na wysokich obrotach. Chcemy oczywiście być najlepsi, zrobić najwięcej jak się da. Skutecznie zaplanowany czas to taki, w którym zastosujemy regułę 60:40.

60 – to 60% czasu zaplanowanego

40 – to 40% czasu na niespodziewane wydarzenia

To bardzo dobra reguła, zwłaszcza dla tych, którzy planują dokładnie każdą minutę dnia. Nie chodzi przecież o to by strona w kalendarzu była od góry do doły wypełniona zadaniami, spotkaniami, a my w biegu i pośpiechu realizowali wszystko to co sobie wpisaliśmy. Wszystko to co ważne i pilne powinno zrobić się wciągu 60% czasu, który mamy w ciągu dnia. A  40 % ? Nie chodzi o to by ten czas upłynął na niczym, by nic nie robić. Ten czas to sprawy, które wypadają nam niespodziewanie. W pracy – szef rzuca nam na biurko jakieś dokumenty, którymi trzeba się pilnie zająć, albo  musimy iść na niespodziewane spotkanie. A poza biurem, chociażby spotkanie przypadkowe z koleżanką czy kolegą, telefon przyjaciela z prośbą o pomoc. Niezapowiedzianych sytuacji w ciągu dnia możemy mieć mnóstwo. A mając rozplanowany dzień co do minuty, z takimi niespodziewanymi sytuacjami możemy mieć problem. Bo po prostu nie wyrobimy się z niczym w czasie, zburzy to cały nasz porządek dnia. A tego nie lubimy. Prawda? Ja nie znoszę. Można w sumie powiedzieć, że ta metoda jest zwyczajnie realistyczną metodą planowania. Nie o to chodzi by wypełnić kalendarz zadaniami a później przekładania tego na następne dni. Niepotrzebnie się później denerwujemy bo się okazuje, że nie dotrzymujemy terminów, nie wyrabiamy się w czasie. Trzeba planować mądrze i z głową. Nigdy nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć.

Stosując tę metodę nic już Cię nie zaskoczy i nie wybije z rytmu. A pod koniec dnia odetchniesz z ulgą, ze wszystko to co zaplanowane udało się zrealizować. Metodę tą powinno się stosować zawsze.

zdjęcie źródło: pinterest.com

2 comments

Dodaj komentarz