PASZPORT – CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Pamiętajcie, przed planowaniem podróży zacznijcie od sprawdzenia czy Wasz paszport przypadkiem nie stracił daty ważności!

 

Historia mojej Przyjaciółki sprawiła, że postanowiłam zająć się tym tematem.

Paszporty – co tak na prawdę powinnyśmy o nich wiedzieć?

Wiadomo, że polski paszport jest ważny przez 10 lat, ale czas tak szybko mija, że czasami się zapomina, że to właśnie już najwyższa pora wymienić go na nowy. I tak moja Przyjaciółka, która mieszka w USA, przylatując do Polski nie sprawdziła, że właśnie kończy się ważność polskiego paszportu. Przyleciała tu tylko na parę dni i niestety większość czasu musiała poświęcić na bieganie po urzędach by wyrobić paszport tymczasowy. Bez tego nie mogłaby wrócić do Ameryki. Oczywiście udało się wszystko, szczęśliwie doleciała do domu ale przy tym ile stresu było.

A więc teraz będzie o tym co zrobić by takich sytuacji uniknąć.

 

 

 

paszport

PO PIERWSZE SPRAWDŹ WAŻNOŚĆ PASZPORTU

Niestety dużo jest takich przypadków, że będąc już na lotnisku okazuje się, że paszport jest nieważny. Nie mamy w zwyczaju robienia przeglądu, w końcu tak ważnych, dokumentów. Kochani, planując jakikolwiek wyjazd sprawdźcie swoje paszporty przynajmniej miesiąc przed wyjazdem. Na wydanie dokumentu czeka się do 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli składany jest wniosek za granicą (w polskim konsulacie) może to potrwać dłużej. Urzędnik podaje dokładny termin realizacji. Bo jak już kupicie wycieczkę, bilety to szkoda z takiego powodu stracić możliwość wyjazdu.

CO TRZEBA MIEĆ BY DOSTAĆ PASZPORT

 • wniosek o wydanie paszportu — dostaniesz go w punkcie paszportowym. Nie drukuj plików, które są dostępne w internecie,

 • twoje jedno kolorowe zdjęcie — musi być aktualne, dlatego idź do fotografa nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeśli chcesz je zrobić samodzielnie — sprawdź, jak wykonać zdjęcie do paszportu,

 • dowód opłaty za paszport,

 • dokument, który potwierdzi twoje prawo do ulgi (na przykład legitymacja studencka) albo całkowitego zwolnienia z opłaty,

 • ważny paszport, którego obecnie używasz. Jeśli nie masz ważnego paszportu — weź ze sobą ważny dowód osobisty,

 • skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa — jeśli twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą.

Urzędnik może poprosić cię też o inne dokumenty (na przykład o skrócony odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, poświadczenie obywatelstwa polskiego), jeśli:

 • będzie miał wątpliwości co do twojej tożsamości lub obywatelstwa,

 • w dokumentach, które przedstawisz będą różne, sprzeczne ze sobą dane.

PODRÓŻOWANIE PO UNII EUROPEJSKIEJ I POZA NIĄ

Po Unii Europejskiej możemy poruszać się bez paszportu, jednak jeśli nie macie ważnego dowodu osobistego to nie ma innego wyjścia jak mieć ważny paszport.Sama osobiście jestem zwolenniczką podróżowania zawsze z paszportem. Czasami np. w maszynach do odprawy dowód się nie sprawdza.  Będąc w Kopenhadze na lotnisku niestety z dowodem osobistym nie mogłam nic zdziałać ale z paszportem poszło szybko i sprawnie. W krajach poza EU paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.

CO Z WIZĄ W PASZPORCIE, KTÓRY TRACI WAŻNOŚĆ

W momencie, kiedy paszport traci ważność wiza jest ważna mimo to. Odbierając nowy paszport należy poinformować Urzędnika, że w starym paszporcie jest aktualna wiza. W chwili kiedy zostaje on dziurkowany – anulowany strona z wizą pozostaje nienaruszona. I tak w oto taki sposób musimy podróżować z dwoma paszportami.

ZGUBIONY, SKRADZIONY, USZKODZONY PASZPORT

W przypadku kiedy zostanie skradziony paszport musicie koniecznie zgłosić to na policję.  Dostaniecie wtedy zaświadczenie o kradzieży. Następnie również musicie poinformować o tym Konsulat. Dopiero w tym momencie urzędnik anuluje paszport. W przypadku zniszczenia paszportu lub zaginięcia należy skontaktować się Ambasadą RP w danym kraju, Konsulatem. Proszę pamiętać, że Ambasady RP nie ma w każdym kraju.

W takiej sytuacji wystarcz Wam wyrobienie paszportu tymczasowego – ważnego z reguły 1 rok, ale są odstępstwa od tej reguły, dlatego bardzo ważne jest aby podczas rozmowy zgłosić, że chodzi Wam o paszport tymczasowy ważny 1 rok, co pozwoli Wam kontynuować podroż i np. wjechać do kolejnego kraju. W przypadku gdy paszport potrzebujecie tylko i wyłącznie na powrót do kraju, wystarczy paszport tymczasowy ważny 3-6 miesięcy. Uszkodzony paszport również może nie być honorowany – naderwanie okładki, podarta strona czy też inne uszkodzenie. Paszport traktowany jest jako nie ważny dokument.

WYRABIANIE PASZPORTU TYMCZASOWEGO

„W jakich sytuacjach możesz otrzymać paszport tymczasowy

 • choroba lub pogrzeb kogoś z Twojej rodziny – dostarcz dowód takiego zdarzenia,

 • nagły przypadek, który jest związany z Twoją działalnością zawodową – dostarcz dowód takiego zdarzenia,

 • gdy nie można tymczasowo pobrać od Ciebie odcisków palców,

 • gdy już przebywasz za granicą, a Twój paszport stracił ważność albo został skradziony – wtedy możesz otrzymać paszport tymczasowy, aby wrócić do miejsca stałego pobytu,

 • gdy nie mieszkasz w Polsce, ale przebywasz w Polsce tymczasowo i chcesz wrócić do miejsca, w którym przebywasz na stałe. Na przykład: masz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie przebywasz w Polsce, nie masz ważnego paszportu i chcesz wrócić do Stanów Zjednoczonych,

 • gdy nie mieszkasz w Polsce i tymczasowo przebywasz za granicą, ale w innym państwie niż tym, w którym przebywasz na stałe i chcesz wrócić do miejsca, w którym przebywasz na stałe. Na przykład: masz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz w Niemczech. Obecnie przebywasz w Stanach Zjednoczonych, nie masz ważnego paszportu i chcesz wrócić do Niemiec.”

CZY KTOŚ MOŻE ZA MNIE ZOSTAWIĆ I ODEBRAĆ PASZPORT?

Tylko i wyłącznie osobiście. Po pierwsze zostawia się swój podpis, który będzie widniał w paszporcie. Po drugie zostawia się  swój stary paszport do przedziurkowania i po trzecie zostawia się odciski palców.

 

 

 

 

 

 

One comment

Dodaj komentarz