Motywacja

motywacjaPlanujemy, jesteśmy podekscytowani na samą myśl o naszych pomysłach, osiągnięciach, spełnionych marzeniach. Idziemy do przodu jak burza, realizujemy zadania dążąc do naszego upragnionego celu. W końcu mamy motywację. Zdarzają się jednak takie momenty, że motywacja nam spada, nie mamy już takiego zapału, po części trochę przestaje się nam chcieć, a po części coś się nie udało, trochę odpuszczamy. Co zrobić by się nam chciało, jak się zmotywować do działania?
Oczywiście żadne z nas z pewnością nie powie od razu: „Tak, to moja wina”. Szukamy usprawiedliwienia, za nasze niepowodzenia winimy wszystko inne i innych, winę zwalamy na to to, co się działo wokół nas.

„Ludzie, którzy nie potrafią się zmotywować, muszą zadowolić się miernością, niezależnie od tego, jak bardzo są utalentowani”. Andrew Carnegie

Motywacja to bardzo ładne słowo, które kryje w sobie dwa pojęcia: motyw i akcję. Do tego, żeby podjąć akcję, działanie trzeba mieć mieć motyw. Motywów mogą być tysiące, miliony. Każdy z nas ma swój: praca, awans, własna firma, podróż, zgrabniejsza figura, prowadzenie zdrowego trybu życia, rodzina, odniesienie sukcesu …. Początek jest najtrudniejszy, ciężko ruszyć się z kanapy i zacząć działać. Więc co zrobić by podjąć działanie i w tym wytrwać? Dobrze jest zacząć ćwiczyć samomotywację. Na początek możecie powiedzieć o swoich zamiarach swojej rodzinie, bliskim, przyjaciołom. Skoro już powiedziemy o tym to zawsze tak trochę jest głupio nic nie robić w tym kierunku. Dążąc do jakiegoś celu zaczynamy działać i robić takie rzeczy, których wcześniej nie robiliśmy. Zaczynamy uprawiać sport, uczyć się języków obcych, zdobywamy nowe umiejętności. Każda nowa, wykonywana przez nas czynność przez 21 dni zaczyna stawać się naszym nawykiem. Po tym czasie wszystkie te nowe dla nas rzeczy stają się bardzo naturalne i stają się naszymi przyzwyczajeniami. Kolejnym bardzo dobrym rozwiązaniem jest z pewnością spisanie ich na kartce papieru, wizualizowanie sobie już końcowych efektów. To bardzo przyjemne zadanie. Ja to robię każdego dnia, w każdej wolnej chwili. Wyobrażam sobie siebie, jak już osiągnęłam to co sobie zaplanowałam. Dobrą motywacją jest też robienie sobie prezentów, nagradzanie się. A kiedy przyznawać sobie nagrody. Każdy duży cel wystarczy podzielić na mniejsze i za każde osiągnięcie tego mniejszego dać sobie prezent. Wiecie jakie to fajne !!!

Więcej o celach znajdziecie tutaj

4 comments

Dodaj komentarz