Kolory przewodnie Pantone 2016

roz niebieski

Wiadomo już od paru miesięcy, że Pantone Color Institute ogłosił kolory na 2016r. Tak, kolory, bo na ten rok są dwa przewodnie. Kolory te mają dawać poczucie bezpieczeństwa, koić i przywracać równowagę psychiczną. Rose Quartz [Pantone 13-1520] określany jako „wymowny, subtelny odcień różu” oraz Serenity [Pantone 15-3919] określany przez ekspertów Pantone jako „zwiewny, beztroski błękit”.

Kolory te będą dominować w modzie ale także w designie.

Rose Quartz to delikatny, ciepły, lekko rozmyty róż, który kojarzy mi się ze świeżością, wiosną, z płatkami kwiatów, z subtelnością, łagodnością.
Serenity to chłodniejsza cześć tego duetu. Kolor nieba i powietrza. Mnie kojarzy się też z przestrzenią i wolnością.
A jak swój wybór uzasadnia Pantone: „Połączone Rose Quartz i Serenity pokazują naturalną wewnętrzną równowagę między cieplejszym otulającym różem a chłodniejszym kojącym błękitem, obrazując więź i dobre samopoczucie, a także łagodzące wrażenie porządku i spokoju”.
Oba te kolory przypisuje się do płci co oznacza, stanowią one symbol społecznych przemian a także równouprawnienia.róz
Oczywiście nie chodzi o to by ślepo podążać trendami i od razu malować całe mieszkanie w tych kolorach. Wszelkie koncerny chętnie podpowiadają co powinno nam się podobać, w czym będziemy lepiej wyglądać i jakie kolory będą najlepsze w naszym mieszkaniu. Bardzo lubię śledzić trendy i co będzie najmodniejsze w danym sezonie ale to nie znaczy, że mam je stosować w swoich wnętrzach. Przede wszystkim kieruję się tym co mi się najbardziej podoba i to jakimi kolorami lubię się otaczać. A te dwa kolory? Jeżeli miałabym użyć któregoś z nich to z pewnością byłby to róż i to też raczej w dodatkach: poduchy, wazony, świeczki ….

A poniżej propozycje wnętrz z wykorzystaniem kolorów Pantone 2016

q1 q2 q3 q4 q5 q6 q7 q8 q9 q10 q11 q12 q13 q14 q15 q16

q17 q18

zdjęcia źródło: pinterest.com

Dodaj komentarz