Jakie zmiany czekają na nowych kierowców?

sketch1442922837104.jpg

Mówi się o zmianach w prawie jazdy, ale nie do końca wszyscy wszystko wiedzą. Więc jak to będzie wyglądać? Zebrałam na ten temat informacje i mam nadzieję, że będzie trochę to jaśniejsze. Zmieniają się przede wszystkim zasady uzyskania prawa jazdy kategorii B i to już od 4 stycznia 2016 r. Nowością będzie tzw. okres próbny dla nowych kierowców.

Wiele osób myśli, że jeżeli teraz rozpoczną kurs prawa jazdy i nie uda im się go dokończyć w tym roku to będą mogli zdawać dalej według dotychczasowych zasad. Niestety nie. Wszyscy, którzy rozpoczęli kurs prawa jazdy w 2015 r. mogą oczywiście uniknąć tego okresu próbnego. Ważnym warunkiem jest ukończenie kursu, zdanie egzaminów państwowych: teoretycznego i praktycznego, jeszcze przed 4 stycznia. Ale to i tak nie wystarczy ponieważ bardzo ważna jest tu data wydania samego dokumentu czyli ta, która zostanie wpisana na dokumencie w rubryce 4a. Jeśli ta data będzie wcześniejsza niż  4 stycznia 2016 r. to wtedy przyszłych kierowców nie będą obowiązywały nowe zasady.

Tak więc już niewiele zostało czasu. A Ośrodki Szkolenia Kierowców przeżywają teraz oblężenie.

• Osoby, które zrobiły kurs prawa jazdy po 1 lipca 1998 r. mają bardzo komfortową sytuację. Aby zdać egzamin na prawo jazdy jeszcze przed 4 stycznia 2016 r. mogą podchodzić do egzaminu każdego dnia. Nie muszą iść też na żaden dodatkowy kurs.

• Osoby, które zadały egzamin teoretyczny już po 24 sierpnia 2014 r. to ta część egzaminu ważna jest bezterminowo. Pozostało tylko zdać egzamin praktyczny. Wystarczy iść do WORD-u i zapisać się.

sketch1442922801421.jpg

Szkolenie czyli o nowościach w kursie na prawo jazdy kat. B

Przede wszystkim od 4 stycznia 2016 r. osoba, która odbierze prawo jazdy będzie miała okres próbny – dwa lata. Pomiędzy 4 a 8 miesiącem trzeba będzie odbyć kurs doszkalający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także praktyczne szkolenie z zakresu zagrożeń w ruchu drogowym. Kurs taki będzie trwać dwie godziny  a dokładniej 2 godziny po 45 minut. Nie  będzie się on kończyć egzaminami ale przed upływem 8-ego miesiąca trzeba będzie zanieść do starostwa dokument zaświadczający o jego odbyciu. Całość szkolenia wyniesie 300 zł.

Podczas szkolenia z zakresu zagrożeń trzeba będzie przejść przez:

1. Jazdę w zakręcie:

a) 50-60 km/h samochodem mającym ESP,

b) 30 km/h samochodem bez ESP,

c) 50-60 km/h samochodem bez ESP;

2. Hamowanie awaryjne na wprost:

a) samochodem bez systemu, który zapobiega blokowaniu kół w trakcie hamowania – „ABS”, jazda z prędkością: 50 km/h i 40 km/h,

b) samochodem, który ma ABS, jazda z prędkością: 50 km/h i 40 km/h;

3. Hamowanie awaryjne w zakręcie:

a) 60 km/h samochodem, który ma ABS,

b) 50 km/h samochodem bez ABS,

c) 40 km/h samochodem, który ma ABS.

W trakcie takiego szkolenia będzie się zwracać głównie uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Instruktor pokaże możliwe zagrożenia, które mogą wynikać z przecenienia własnych umiejętności.

Szkolenie takie będzie przeprowadzane w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Ta część będzie kosztować 200 zł.

Podczas kursu doszkalającego z zakresu bezpieczeństwa mają być omawiane:

1. czynniki wpływające na bezpieczeństwo ruchu drogowego, w tym:

a) rodzaje czynników,

b) charakterystyka czynników;

2. problematyka wypadków drogowych:

a) przyczyna wypadków,

b) skutki wypadków,

c) statystyki wypadków;

3. psychologiczne czynniki mające wpływ na prowadzenie samochodu i uczestniczenie w ruchu drogowym, czynniki mające wpływ na podejmowane decyzje, percepcję czy czas reakcji lub zmianę zachowania kierującego pojazdem zwłaszcza po:

a) alkoholu lub innych środkach o podobnym działaniu,

b) wahania stanów emocjonalnych,

c) zmęczenie,

d) zagrożenia występujące na drogach.

Kurs dokształcający poprowadzą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Ta część będzie kosztować 100 zł.

Każda osoba zdająca egzaminy na prawo jazdy po 4 stycznia 2016 r będzie musiała:

– jeździć wolniej przez 8 miesięcy od momentu odebrania prawa jazdy – 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym, 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych,

– w czasie pierwszych 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy, kierowca nie będzie mógł pracować za kierownicą. Znaczy to tyle, że nie będzie można zostać przedstawicielem handlowym, kurierem czy wykonywać jakiegokolwiek innego zawodu związanego z prowadzeniem samochodem. Własna działalność gospodarcza związana z jazdą też odpada.

– zielony listek przez 8 miesięcy,

– kurs reedukacyjny za dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,

– utrata uprawnień już przy trzech wykroczeniach lub jednym przestępstwie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.

Trochę zmian będzie. A w piątek informacje o zmianach dla osób posiadających już prawo jazdy.

Zachęcam również do zapoznania się z artykułem „Prawo jazdy. Jak się do tego zabrać?”

3 comments

Dodaj komentarz