Hygge czyli duńska filozofia życia

hyggeHygge („huu-ge”) znaczy tyle co filozofia życia, która czyni Duńczyków najszczęśliwszymi ludźmi na świecie. Słowo to nie ma odpowiednika w naszym języku ale opisuje chwile szczęścia, ciepła i bliskości, takie momenty w naszym życiu, które są po prostu  w zwykłych, codziennych sytuacjach.

Ostatnio dość często słyszę to słowo. Jest nawet książka „Hygge. Klucz do szczęścia” oraz „Hygge. Duńska sztuka szczęścia”

Hygge po prostu oznacza szczęście. A szczęście wg Duńczyka? To nic innego jak wszystko to co wokół się dzieje. Chwila z przyjaciółmi, słońce, kubek pysznej kawy w ręku, spacer z psem, zabawa z kotem czy też spacer w deszczu a może upieczenie i zjedzenie ciasta. Bo hygge to bezpieczeństwo, domowa, ciepła atmosfera, komfort życia, komfort bycia z innymi, każda chwila naszego życia. To nie rzeczy tworzą hygge, oczywiście pomagają w stworzeniu atmosfery chociażby jak to, że siedzimy przy zapalonych świecach albo otaczamy się bibelotami, które przywołują miłe dla nas wspomnienia.

Mnie osobiście się to bardzo podoba. Bo w sumie kiedy człowiek cieszy się z każdej małej rzeczy, jest szczęśliwy i przez to lepszy dla innych. Wszystko wskazuje na to, że hygge stosuje już od bardzo, bardzo dawna. I jest mi z tym bardzo dobrze. Nie mam najmniejszej ochoty tego zmieniać. Cieszę się każdą chwilą, każdego dnia.

Każdy z nas ma swoje hygge, czyli to co go najbardziej uszczęśliwia. Słuchanie ulubionej muzyki, zatopienie się w fotelu z książką, podróże, odnajdywanie ciekawych miejsc, poznawanie ludzi, czy po prostu kubek kawy. Pisanie bloga, tego wpisu dla mnie też jest hygge.
A jakie Wy macie swoje hygge?
hygge
candle hygge
hygge hygge1
zdjęcia: pinterest.com

Dodaj komentarz