Cele – czy są ważne w naszym życiu ?

cel

“Jedną z najbardziej podstawowych form ludzkiej głupoty jest zapominanie, co tak właściwie chcemy osiągnąć”

– Friedrich Nietzsche

Robiąc plany na cały dzień, tydzień, miesiąc, rok czy na parę lat uwzględniamy w nich to co chcemy osiągnąć czyli nasze cele.
Każdy z nas chce coś sobie kupić, wyjechać gdzieś, odnieść sukces w pracy, zarobić więcej pieniędzy, kupić samochód ….. To nic innego jak nasze cele. Wszyscy je mają. Małe, duże, stają się naszym motorem, dzięki nim podejmujemy działania, żeby to wszystko osiągnąć, dostać. Nasze cele są silnie z nami związane i wpisane są w naszą świadomość. Pragnąc zmienić coś w życiu czujemy się tak jak byśmy to już mieli. Dzięki temu osiągamy wszystko szybciej, gdyż nasz mózg nie odróżnia tego co już mamy od tego co chcemy mieć. Mózg wie, że to czego bardzo, ale to bardzo pragniemy jest już po prostu nasze, teraz w tej chwili !!! Cele powinny być dokładnie sprecyzowane. Przed postawieniem sobie celu dobrze jest jednak się zastanowić czy jest on możliwy do osiągnięcia, czy poprzeczka nie jest postawiona zbyt wysoko. Cele, te które są zbyt wygórowane, mogą oczywiście dodać większych skrzydeł do działania, ale mogą spowodować porażkę. Bezpieczniej jest postawić sobie taki, w który bez zastanawiania się wierzymy, że go osiągniemy.
Dokładnie trzeba określić co się chce osiągnąć i w jakim czasie. Ramy czasowe muszą być określone. Ich brak może spowodować, że nigdy tego nie uda nam się osiągnąć. Rozpisz dokładnie swój cel, napisz co każdego dnia powinieneś zrobić w tym kierunku. Im bardziej precyzyjnie to zrobisz, tym szybciej to osiągniesz. Następnie zastanów się nad przeszkodami, które Ci staną na drodze do jego osiągnięcia oraz nad umiejętnościami i informacjami, których potrzebujesz by go osiągnąć. Do osiągnięcia swojego celu może będziesz potrzebować zdobyć nowe umiejętności. Zwróć się o pomoc do kogoś, kto będzie w stanie pomóc. W pojedynkę nie zawsze się da wszystko zrobić, a po co tracić czas na robienie czegoś, czego się nie umie jak można skorzystać z wiedzy fachowców. Działaj, idź do przodu i się nie zatrzymuj. Wiadomo, że na swojej drodze napotkasz wiele przeszkód ale niech Cię to nie zniechęca. Dąż do celu !!!!
Wszystkie cele najlepiej spisać na kartce. Okazuje się, że osoby, które zapisują na kartce papieru (koniecznie zapisane na papierze piórem, długopisem, ołówkiem…!!!) częściej realizują je. Mózg zapisany cel uważa za coś, co już mamy, za coś, co istnieje w rzeczywistości. Każdy cel zapisuje się w czasie teraźniejszym, w taki sposób jak byśmy już to mieli.
Każdy z nas powinien sobie postawić cele z pięciu obszarów naszego życia:
1. Cele osobiste
2. Cele związane z rodziną, związkami
3. Cele finansowe
4. Cele związane z pracą, karierą, biznesem
5. Cele związane ze zdrowiem
Dzięki celom wyznaczamy sobie ścieżkę, którą podążamy. Tak samo jak sportowcy stawiają sobie cele, które chcą osiągnąć, tak samo i my w życiu powinniśmy kierować się tą zasadą. To co chcemy osiągnąć, to do czego dążymy z pewnością ułatwi nam nasze życie. Brak celów może spowodować, że będziemy iść tam gdzie nas los zaprowadzi, nie koniecznie zawsze dla nas z korzyścią. To tak, jak wsiąść do taksówki i powiedzieć „Jedziemy” bez podanego konkretnego adresu. Oczywiście gdzieś dojedziemy, pytanie tylko gdzie i czy to na pewno będzie dla nas odpowiednie miejsce. Albo jak z cytatu z „Alicji w Krainie czarów”

“- Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej.
– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot z Cheshire.
– Właściwie wszystko mi jedno.
– W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.”

Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów

zdjęcia źródło: pinterest.com

6 comments

Dodaj komentarz