Amsterdam – miasto pełne inspiracji

AMSTERDAM

W ostatnim tygodniu wybrałam się w podróż do Amsterdamu.

Amsterdam – poza kanałami i ścieżkami rowerowymi zachwyca architekturą, gdzie się nie obejrzeć pełno inspiracji.  Chodząc po mieście wsłuchiwałam się w jego odgłosy, chciałam poczuć rytm tego miasta. Rower, rowery, jeszcze raz rowery. To miasto zdecydowanie kojarzyć mi się będzie  z dźwiękiem roweru. Bez względu na pogodę, czy pada, czy świeci słońce czy temperatura spada do 0 stopni C, wszyscy wsiadają na rower. Trzeba dobrze się rozglądać by nie wpaść pod jednoślady, chodniki są dość wąskie i dla pieszych jest już mało miejsca. Spacerując odniosłam wrażenie, że tak na prawdę to piesi są zupełnie niepotrzebni. Na każdym rogu, przy kawiarni, muzeum, wszędzie gdzie się da są rowery. Więcej ich jest na parkingach, miejscach postojowych niż samochodów.

Mnie zachwyciła architektura. Bardzo mi się podoba zabudowa, niskie domy z czerwonej cegły, wąskie, kameralne uliczki, do tego piękne kanały, mostki.

A jak wyglądają wnętrza i czym charakteryzuje się styl holenderski?

Styl holenderski to przede wszystkim otwartość. W kraju wiatraków i tulipanów zapominamy o firankach i zasłonach. Wszystkie okna odsłonięte – ewentualnie rolety lub żaluzje, które są używane w wyższej konieczności. Dzięki temu we wnętrzach jest bardzo dużo światła, co mnie zachwyca. Wnętrza charakteryzują się prostotą ale są przy tym przytulne. Głównie wykorzystuje się naturalne materiały takie jak drewno, kamień, skóry. Barwy stonowane brąz, czerń, szary, biel, beż. Urządzanie wnętrz w stylu holenderskim bardzo jest zbliżone do stylu skandynawskiego. Wnętrza są praktyczne, zrobione z naturalnych materiałów i pozbawione dekoracji. Meble są solidne o stabilnej konstrukcji, wykonane przeważnie z litego drewna z gładkimi frontami.  Na pograniczu salonu i kuchni przeważnie stoi ogromny stół a nad nim wiszą lampy.

Styl holenderski to jednak nie tylko tradycyjne urządzania wnętrz. Fantastycznie przenika się z nowoczesnością. Holendrzy uwielbiają tradycyjne motywy typu chodaki ustawione w kącie lub malowaną na niebiesko ceramikę, fotografie lub obrazy wiatraków. Przy tym są jednak bardzo otwarci na nowoczesność. Do tego odrobina bezpretensjonalnego luzu. Stylowy kredens w jadalni to oczywiste, ale czemu by go nie wstawić do pokoju kąpielowego? Jego miejsce tam gdzie jest potrzebny.

 

 

 

h h1 h2 h3

 

zdjęcia źródło: pinterest.com

 

One comment

Dodaj komentarz