25 minut na wykonanie zadania

pomidorPewnie  się zastanawiacie czemu na zdjęciu jest pomidor i co ma wspólnego z zarządzaniem czasem. A ma i to całkiem sporo. Pomodoro to nazwa techniki, która pomaga nam zarządzać czasem i została wymyślona przez Francesco Cirillo. Sama nazwa nawiązuje do kuchennego minutnika, który był w kształcie pomidora.

Na czym to polega?

Bardzo proste. Nasze pomodoro to 25 minut w trakcie którego wykonujemy jedno zadanie i tylko nad nim pracujemy. Musimy je zrobić do końca. Jeśli się okaże, że zadanie nad którym pracujemy zajmie nam więcej niż jedno pomodoro (czyli więcej niż 25 min) to robimy sobie 5 minutową przerwę. Następnie po tym wracamy do realizacji naszego zadania.  Dłuższą przerwę robimy sobie po 4 takich cyklach. Dla ułatwienia pracy z pomocą techniki pomodoro będziemy potrzebować kawałka kartki papieru, pióra i urządzenia, które będzie odmierzało nam czas – czasomierz kuchenny, zegarek w telefonie komórkowym. I tu znowu wracamy do tego o czym pisałam w poprzednim poście czyli do sporządzenia listy zadań. Następnie ustawiamy sobie czas na 25 minut i zabieramy się do pracy. Możemy oczywiście patrzeć na nasz czasomierz, po to by się zorientować ile czasu zostało nam do końca. Po upływie 25 minut i zrobieniu wyznaczonego zadania wykreślamy go z naszej listy. Jeżeli jednak potrzebujemy więcej czasu na nie to po 5 – cio minutowej przerwie nastawiamy sobie nasz zegar na kolejne pomodoro. Zrobienie naszego zadania może też trwać krócej niż pomodoro. W takiej sytuacji po prostu przechodzimy do następnego zadania z naszej listy.

pióroMetoda ta jest nie tylko prosta, ale daje duże rezultaty. Łatwiej się koncentrujemy bo wiemy, że mamy tylko 25 minut, a do tego czasu chcemy zrobić to jak najszybciej, a nawet skończyć przed czasem. Taka motywacja i określone ramy czasowe powodują, że koncentrujemy się tylko nad naszymi zadaniami, nie rozpraszamy naszej uwagi telefonami, portalami społecznościowymi itp. Dzięki przerwom, nasz umysł się odświeża i możemy ponownie wydajniej pracować.

Metoda ta świetnie się sprawdza nie tylko w pracy ale też podczas uczenia. Niedługo zacznie się szkoła, więc warto wypróbować.

Dodaj komentarz